2000 Honda VT1100C2 Shadow Sabre
You are here: Home2000 Motorcycle Models — 2000 Honda Motorcycle Models
Back to 2000 Honda Motorcycle Index Page
Click photo to enlarge.
It makes a great desktop image.
Features & Benefits
· Rider comfort is enhanced with comfortable ergonomics and a firmly padded saddle.
Engine
· Maintenance-free hydraulic valve-lash adjusters eliminate routine valve adjustments.
· Dual 36mm CV carburetors offer crisp throttle response at all rpm.
· Reliable electric-starter system.
· Black-finished crankcases and cylinders with buffed fin edges complete the custom street-rod look.
· Chromed dual-exhaust system enhances appearance and produces throaty exhaust note.
Chassis/Suspension
· Specially designed sturdy steel frame gives the Shadow Sabre a long, low custom stance.
· Large, 41mm extended front fork provides 4.7 inches of plush yet responsive travel.
· Front disc brake features a twin-piston caliper with a large-diameter 316mm rotor. Combined with the rear single-piston caliper and 276mm brake disc, they provide excellent stopping power.
· Strong cast aluminum wheels.
· Wide, low, 120/90-18 front tire enhances street-rod styling and contributes to a comfortable ride.
· Massive, 170/80-15 rear tire offers a wide footprint and a radical custom look.
· Shaft final-drive system provides smooth, low-maintenance operation.
Additional Features
· Large, 4.2-gallon gas tank offers extended cruising range.
· Speedometer face features white background with large, easy-to-read numerals.
· Solid aluminum footpegs with wide rubber trim enhance the cutom street-rod look.
· Polished aluminum handlebar switch-housings and triple-clamp assembly.
· Comfortably padded large-diameter handgrips.
· Handlebar switches and controls use internationally approved ISO graphic symbols.
· Convenient push-to-cancel turn-signal switch.
· Powerful 55W/60W halogen headlight.
· Durable, maintenance-free 14-amp hour battery.
· Transferable one-year unlimited-mileage limited warranty.
Available Accessories
· Chrome backrest with pad.
· Leather saddlebags.
· Leather touring bag.
· Tank belt.
· Cycle cover.
Specifications:
Engine
1099cc liquid-cooled 45-degree V-twin, dual off-set crankpin
Bore and Stroke
87.5mm x 91.4mm
Compression Ratio
8.0:1
Valve Train
SOHC; three valves per cylinder, self adjusting hydraulic
Carburetion
Two 36mm diaphragm-type CV
Transmission
Five-speed wide ratio
Final Drive
Shaft
Front Suspension
41mm fork; 120mm travel
Rear Suspension
Dual shocks with five-position spring preload adjustability; 100mm travel
Front Brakes
Single 316mm disc with twin-piston caliper
Rear Brakes
Single 276mm disc with single-piston caliper
Front Tires
120/90-18
Rear Tires
170/80-15
Wheelbase
1640mm (64.6 in.)
Seat Height
690mm (27.2 in.)