2000 Honda GL1500SE Gold Wing SE
You are here: Home2000 Motorcycle Models — 2000 Honda Motorcycle Models
Back to 2000 Honda Motorcycle Index Page
Click photo to enlarge.
It makes a great desktop image.
New for 2000
· Chromed engine valve covers.
· High-contrast black instrument faces are easy to read.
· New two-tone Pearl Blue/Pearl Dark Blue and Pearl White/Pearl Gray Green.
Exclusive SE Features
· Adjustable and closeable windshield vent routes fresh air to the rider’s face or chest.
· Two-way adjustable passenger footrests.
· Fully illuminated handlebar and radio switches.
· Rear spoiler-mounted running light/stoplight.
· Forty-channel CB radio.
· Four speakers for superb audio.
Engine
· Slow-speed reverse system.
· Maintenance-free hydraulic valve adjusters and a quiet, reliable belt-drive camshaft system.
· Two computer-monitored 36mm constant-velocity (CV) downdraft carburetors.
· Exhaust tips feature Valkyrie-inspired triple-tip diffusers and provide a throaty exhaust note.
· Precise-shifting five-speed transmission includes overdrive fifth.
· Efficient six-into-two exhaust system.
· Smooth, quiet and virtually lash-free shaft-drive system.
· Powerful, 546-watt alternator.
· Maintenance-free hydraulic clutch.
· Large-capacity dual radiators.
· Digital ignition system.
Chassis/Suspension
· Computer-designed steel frame offers exceptional strength.
· Plush, 41mm front fork offers a compliant, controlled ride.
· Torque Reactive Anti-dive Control (TRAC) reduces front-end dive during braking.
· Honda’s integrated triple-disc braking system offers exceptional stopping power.
· Cast aluminum wheels are lightweight and strong.
· Enormous, 6.3-gallon fuel tank offers exceptional touring range.
· Ergonomically designed seat with plush passenger backrest.
· High-mileage touring tires.
Additional Features
· Chrome cylinder head covers feature integrally cast “1500” emblem, highlighted by engine guard design.
· Beautiful front lighting signature and rear lighting array.
· Attractive chrome-plated front fairing garnish and rear trunk trim enhance appearance.
· Full-time fairing-integrated running lights.
· Superbly comfortable rider and passenger seats provide unparalleled comfort and support.
· Soft, removable trunk and saddlebag inner bags.
· Electronic cruise control system.
· Self-canceling turn signals.
· On-board air compressor system with auxiliary outlet.
· Extensive tool kit.
· Dual helmet locks.
· Fold-down antennas for easy storage.
· Padded passenger handrails.
· Dual horns.
· Flow-through ventilation system.
· Handy storage compartments in passenger armrests.
· Dual headlights.
· Easy-to-use centerstand.
· Convenient ignition switch/fork lock for added security.
· Three-year limited warranty on factory-installed audio system.
· Transferable three-year unlimited-mileage limited warranty.
Available Accessories
· Passenger audio controller.
· Headset for open-face or full-face helmets.
· Fairing marker lights.
· Saddlebag marker lights.
· Tail marker light.
· Trunk marker light.
· Trunk light, with or without mirror.
· Cycle cover.
· Front nose mask.
· Front fender trim.
· Front mudguard.
· Saddlebag scuff pad set.
· Saddlebag/trunk mat set.
· Saddlebag/trunk chrome rail set.
· Trunk lower spoiler.
· Chrome undercowl set, rear.
· Color-coordinated helmets.
Specifications:
Engine
1520cc liquid-cooled horizontally-opposed six cylinder
Transmission
five-speed constant-mesh with overdrive fifth gear & electric reverse
Front Brake
dual discs with twin-piston calipers
Rear Brake
single disc with twin-piston calipers integrated with one front disc
Front Suspension
41mm fork with TRAC anti-dive 140mm of travel
Rear Suspension
air-assisted (right-hand only) dual shocks; 105 mm of travel
Weight
372 kg. (819 lb.)
Tire Size
F: 130/70H-18
Seat Height
740 mm (29.1 in.)