2000 Honda VTR1000S RC51
You are here: Home2000 Motorcycle Models — 2000 Honda Motorcycle Models
2000 Honda VTR1000S RC51
Back to 2000 Honda Motorcycle Index Page
Click photo to enlarge.
It makes a great desktop image.
2000 Honda VTR1000S RC51
2000 Honda VTR1000S RC51
2000 Honda VTR1000S RC51
2000 Honda VTR1000S RC51
– 2000 Honda VTR1000S RC51
Features & Benefits
Exclusive Features
· The RC51 ram-air engine is engineered to dominate Superbike competition.
· Three optional HRC Racing Kits upgrade the RC51 engine and suspension for race track competition.
Engine
· Each cylinder head features large, 40mm intake and 34mm exhaust valves with a 24-degree included valve angle. This provides a short, direct path for the air/fuel charge entering the combustion chamber and results in high power output.
· High-pressure programmed fuel injection (PGM-FI) delivers fuel at 50 psi to two injectors per cylinder, mounted opposite each other in huge, 54mm throttle bodies. Fuel is delivered through four nozzle tips in each injector, producing a very fine spray and a highly combustible air/fuel charge for maximum combustion efficiency and power output.
· Aluminum water pump.
· Air-cooled aluminum oil cooler.
· Magnesium head cover, clutch cover and left rear sprocket cover.
· New seven-plate clutch design is compact and tough, featuring durable friction plate material.
· Durable #530 O-ring-sealed drive chain.
Chassis/Suspension
· Tapered and braced box-section swingarm provides exceptional lateral and torsional rigidity.
· New 43mm inverted aluminum-slider Honda Multi-Action System (HMAS™) cartridge fork features spring preload, rebound and compression damping adjustability, and offers precise action and superb rigidity.
· Pro-Link™ rear suspension features a high-quality 40mm HMAS shock with integrally cast damper reservoir. Spring preload, rebound and compression damping adjustability produce superior rear wheel control.
· Braking system features 320mm front discs floating on seven stainless steel pins with four-piston calipers, and a 220mm rear disc with a single-piston caliper for exceptional stopping power.
Additional Features
· Removable aluminum rear subframe.
· Fuel tank designed with sculpted indents for knees, arms and handlebars.
· High-output, 448-watt AC generator.
· Dual-headlight features computer-designed multi-reflectors and two 55W H7 bulbs behind clear plastic lenses, providing a broad lighting pattern and superb illumination.
· Convenient ignition switch/fork lock for added security.
· Lightweight, recyclable oil filter cartridge.
· Transferable one-year unlimited-mileage limited warranty.
Available Accessories
· Tank pad.
· Magnetic tank bag.
· Cycle cover.
Specifications:
Engine
999cc liquid-cooled 90-degree V-twin
Bore and Stroke
100mm X 63.6mm
Compression Ratio
Valve Train
DOHC, 4 valve, shim under bucket
Carburetion
PGM-FI with two injectors per cylinder
Ignition
Computer-controlled digital with 3-dimensional mapping
Starting
Electric
Transmission
Close-ratio 6-speed
Final Drive
O ring chain
Front Suspension
43mm inverted cartridge fork with spring preload, rebound and compression damping adjustablity; 130mm travel
Rear Suspension
Pro-Link single shock with spring preload, rebound and compression damping adjustability; 120mm travel
Front Brakes
Dual full-floating 320mm discs with four-piston calipers
Rear Brakes
Single 230mm disc with single-piston caliper
Front Tires
120/70ZR-17
Rear Tires
190/50ZR-17
Seat Height
813mm (32.0 in.)
Wheelbase
1410mm (55.5 in.)